Jděte přímo na: Obsah

Poradna

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

Položit vlastní dotaz

Dobrý den, pro svého otce hledám pečovatele/pečovatelku, která by s ním zároveň bydlela. Otec je relativně samostatný, pohybuje se s chodítkem, ale občas ho zradí zdravíčko a je potřeba, aby tam s ním někdo byl. Já žiju bohužel v zahraničí. Můžete mi prosím poradit nějakou agenturu, která tyto služby zajišťuje?

Bohužel, žádná taková služba nám není známá. Občas se stane, že senioři narazí na osobu, se kterou následně sdílí domácnost a využívají tak péči, která je jim poskytnuta. Nicméně se jedná zpravidla o soukromé osoby. Je možné takovou osobu poptat například na webu: www.hlidacky.cz.  Můžete si tam vytvořit inzerát a zde poptat někoho, kdo by takto fungoval.

Občas nějaký jednotlivec takovou službu nabízí. Doporučuji však sledovat hodnocení a případně si osoby „proklepnout“. Je důležité, aby se v takovémto vztahu vybudovala důvěra a na člověka byl spoleh. 

Pokud máte strach o jeho zdraví, tak můžete zvážit tísňovou péči - náramek na ruku, který hlídá zdraví seniora a případně zavolá o pomoc. Náhlé zdravotní problémy řešit úplně nelze. Pokud byste chtěla, aby byl otec pod trvalým dozorem, bude potřeba případně zvážit pobytové zařízení – domov pro seniory.

Dobrý den, potřebovala bych vědět na co konkrétního lze využít příspěvek na péči. Jestli jde hradit, např. pleny, inkontinenční podložky, léky, vitamíny apod. Nebo je určen jen na služby a plat pečující .

Příspěvek na péči je určen k pokrytí nákladů spojených s péčí o osobu, která je závislá na pomoci jiné osoby. Tento příspěvek lze využít na různé potřeby, které souvisejí s péčí o tuto osobu. Konkrétně můžete příspěvek použít na:

  1. Osobní asistenci a pečovatelské služby: Můžete hradit služby osobního asistenta nebo pečovatele, který poskytuje potřebnou péči.
  2. Pomůcky a zdravotnické potřeby: Příspěvek lze využít na nákup plen, inkontinenčních podložek, léků, vitamínů a dalších zdravotnických potřeb.
  3. Sociální služby: Můžete hradit služby registrovaných poskytovatelů sociálních služeb, jako jsou denní stacionáře, domovy pro seniory nebo speciální lůžková zařízení.
  4. Další náklady: Příspěvek může pokrýt i další náklady spojené s péčí, jako jsou například doprava k lékaři nebo nákup speciální stravy.

Příspěvek na péči a jeho reálné využití není žádným způsobem kontrolováno. Určitě doporučuji využívat finance tak, aby dávaly smysl v rámci péče.

Pokud se ale člověk dostane do situace, kdy je potřeba finance využít na něco jiného, je to za mě též v pořádku.

Ještě zmíním, že pokud řešíte inkontinenční pomůcky, doporučuji se obrátit na praktického lékaře, který je může předepsat a tudíž nemusíte hradit.

Pokud máte další otázky nebo potřebujete podrobnější informace, neváhejte se na mě obrátit.

Ráda bych se zeptala, jakým způsobem je možné zařídit ošetřovatelskou péči hrazenou ze zdravotního pojištění, nebo příspěvek na péči, pokud je člověk dlouhodobě nemocný a již není schopen se dostavit k lékaři?
Zajímá mne, jestli praktický lékař má v tomto případě povinnost dostavit se za pacientem domů?

Dobrý den, ráda vám poskytnu informace k vašim otázkám.

Ošetřovatelská péče hrazená ze zdravotního pojištění

Ošetřovatelská péče může být hrazena ze zdravotního pojištění, pokud je předepsána ošetřujícím lékařem a má charakter zdravotní péče.

Je tedy potřeba zkontaktovat praktického lékaře a sdělit mu, co je potřeba – např. podávání léků, převazy, měření tlaku a podobně.

Příspěvek na péči

Příspěvek na péči je určen osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby při zvládání základních životních potřeb. Tento příspěvek se poskytuje ve čtyřech stupních závislosti a je možné o něj požádat na Úřadu práce

Podmínky nároku a postup podání žádosti najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. V příloze zasílám formuláře, které je potřeba vyplnit s tím, že žadatelem je vždy osoba, která má na příspěvek nárok.

Povinnost praktického lékaře navštívit pacienta doma

Praktický lékař má povinnost vykonávat návštěvy u pacienta doma, pokud zdravotní stav pacienta neumožňuje, aby se dostavil do ordinace. Zároveň je ale málo lékařů, kteří tuto povinnost naplňují.

Bližší informace: Návštěvní služba praktického lékaře | NZIP

Potvrzení od specialistů pro imobilní pacienty

V případě, že pacient není schopen se dostavit k specialistovi, je možné domluvit se s praktickým lékařem na alternativních způsobech získání potřebných potvrzení.

Praktický lékař může vystavit poukaz na sanitu, která Vás i pacienta může dopravit k lékaři i zpět. Záleží, jak moc je daný člověk imobilní. Zda se jedná o člověka na vozíku či člověka upoutaného na lůžko.

Doufáme, že Vám tyto informace pomohou.

Filtrovat podle kategorie