Jděte přímo na: Obsah

Poradna

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

Položit vlastní dotaz
Dobrý den,
ráda bych se informovala na to, zda má člověk trpící Parkinsonovou chorobou nárok na plný invalidní důchod. Manželovi je 62 let a touto chorobou již 10 let trpí. Byla mu zavedena hluboká mozková stimulace, ale v současné době je jeho stav horší/ po pádu-které se nyní častěji opakují- prodělal operaci kyčelního kloubu, dále pak operaci kolene/. Chodí o dvou berlích a je již rok v pracovní neschopnosti. V roce 2017 mu byl přiznán částečný invalidní důchod , míra poklesu pracovní schopnosti byla stanovena na 60% s tím, že tento stav je trvalý/ tento verdikt zazněl až po odvolání, okresní posudkový lékař důchod zamítl zcela a manželovi řekl, že doufá, že se již nikdy neuvidí/.60% invaliditu pak stanovili krajští posudkoví lékaři. Před nedávnem zažádal manžel opět o plný invalidní důchod a paní doktorka mu stanovila míru poklesu pracovní schopnosti na 50% a napsala, že manžela vidět nepotřebuje. Vzhledem k tomu, že se stav Parkinsonovy choroby zhoršuje v čase, manžel je nejspíše rarita, neboť podle posudkové lékařky se jeho stav zlepšil. Nějak tomu rozhodování od stolu o osudech lidí, kterým je opravdu zle, nerozumím, stejně tak jako paragrafu, který uvádí, že se choroby pro posouzení invalidity nesčítají. Chtěla jsem požádat o radu, co máme dělat a jak má manžel dokázat, že do zaměstnání opravdu chodit nemůže. Máme při odvolání nějakou naději na to, že můj invalidní manžel bude invalidním uznán úředníky, kteří se vydávají za lékaře a jimž je nejspíš Parkinsonova choroba pouze prázdným a nicneříkajícím pojmem?
Předem Vám děkuji za odpověď.
S pozdravem Hana Opravilová.

Dobrý den,

invalidní důchod se skutečně stanovuje na základě zdravotního stavu, tedy podle zdravotní dokumentace, kterou mají k dispozici posudkoví lékaři. Pokud máte nejnovější lékařské zprávy od ošetřujících lékařů, je nutné je všechny doložit k žádosti či k odvolání. Pokud ani ošetřující lékaři v lékařských zprávách neuvádějí zdravotní stav tak, jak ho vnímáte s manželem, doporučuji si vyžádat názor jiného lékaře.

S pozdravem,

Blanka Roušalová

Nadace Krása pomoci pro péče.cz

Dobrý den,
mamince 82let nebyl přiznán bod stravování, ačkoliv se píše ve spise, že si jídlo nevybere z hrnce, ani na talíř nepřipraví, ani nenalije si pití, nepřemístí si zpět na plochu, nenachystá si jídlo, nenaporcuje na menší kousky. (nemá zuby - jídlo musím i mixovat. Sama pije, sama jí, lžíci, přesto, že je pokypaný celý stůl.
Bylo mi sděleno, že když ji nekrmim, tento bod nebude uznán. Je to správné?

Dobrý den,

děkuji za dotaz a důvěru, s kterou se na nás obracíte.

Zákon o sociálních službách stravování definuje několika body: Vybrat si ke konzumaci hotový nápoj a potraviny, nápoj nalít, stravu naporcovat, naservírovat, najíst se a napít, dodržovat stanovený dietní režim.

Zároveň Vyhláška ke zmíněnému zákonu stanovuje následující:  Za neschopnost zvládání základní životní potřeby se považuje rovněž stav, kdy režim nařízený odborným lékařem poskytujícím specializované zdravotnické služby neumožňuje provádění základní životní potřeby v přijatelném standardu. Přijatelným standardem se rozumí zvládání základní životní potřeby v kvalitě a způsobem, který je běžný a obvyklý, a který umožňuje, aby tato potřeba byla zvládnuta bez každodenní pomoci jiné osoby.

Z toho vyplývá, že pokud maminka sama nezvládá úkony, které popisujete, měl by ji být tento bod uznán.

Pokud byste stála o pomoc se sestavím odvolání, neváhejte se na mě opět obrátit. Případně Vám mohu vypsat konkrétní paragrafy, abyste mohla odvolání řádně sestavit.

Vše dobré,

Blanka Roušalová

Nadace Krása pomoci pro péče.cz

Dobrý den přeji. Pacient, 22 let je PARKINSONIK, zavedena DUODOPA: bez přístroje a jeho ženy by nefungoval!!! Silný třes, špatná chůze + komunikace + nezapne si knoflíky, sám se nenají a nezvládne hygienu. Ráno a večer jeho paní musí pomoci vyčistit ránu, hadičku od DUO DOPY + komplet dezinfekci. Obličej - šupinatá kůže. Před 5 lety zažádal o ZTP/P, obratem mu byl sebrán ZTP, ponechán TP. Letos (2021) mu byl ZTP navrácen. Má nárok na vrácení peněz pozpátku? Příspěvek na péči dostal 800,- Kč. Může se odvolat proti tomuto rozhodnutí? Je taky možné, že obvodní lékařka nemá dostačující informace o Parkinsonově nemoci!

Dobrý den,

děkuji za dotaz a důvěru, s kterou se na nás obracíte.

K průkazce ZTP se váže příspěvek na mobilitu, pokud měl pán přiznán pouze průkaz TP, neměl na zmíněný příspěvek nárok a není tedy možné, aby mu byl zpětně vyplacen.

Odvolat se proti rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči je možné ve lhůtě 15 dní od převzetí rozhodnutí. Pokud již tato doba uplynula, je možné podat opětovaně žádost o příspěvek na péči.

Pokud by bylo cokoliv nejasné, nebo byste měla další dotazy ohledně péče, neváhejte se na mě opět obrátit.

S pozdravem

Bc. Blanka Roušalová

Nadace Krása pomoci pro péče.cz

Filtrovat podle kategorie