Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovať správne.
Niektoré časti webu a aplikácie nebudú dostupné.
Dobrý den,
Děkuji za dotaz a důvěru, s kterou se na nás obracíte.
Z toho co píšete se mi zdá, že u tchyně nastaly změny v kognitivních funkcích. To znamená, že je možné, že má počínající demenci. To, co se Vám jeví jako lži, může být opravdu pouze nevědomost. Tyto změny bych v první řadě konzultovala s lékařem, který může nastavit vhodnou medikaci.
Tchyně může být citlivá na pomoc od dcery, protože vnímá, že již nemá tolik sil jako dříve a nezvládá vše tak, jak by si přála. Změna rolí rodič-dítě je velmi náročná a ne všichni jsme schopni přijmout od nejbližší rodiny pomoc. Můžete zkusit tchyni nabídnout pomoc profesionální. Potřebujete-li si od péče odpočinout, lze zajistit péči od pečovatelské služby či osobní asistence. V tomto bych Vás ráda podpořila. Moc si vážím toho, že o manželovi rodiče pečujete, ale je velmi důležité najít si čas i sama na sebe, intenzivní péče bez odpočinku není trvale zvládnutelná a je velmi dobré nastavit si hranice, co ještě jste schopna a ochotna dělat a co je již nad vaše možnosti a síly. Pokud mi napíšete město, ve kterém žijete, ráda Vám zašlu kontakty na výše zmíněné služby.
Zároveň nabízím možnost konzultace s naší psycholožkou, která Vám může pomoci tyto změny zvládnout. Pokud byste o tuto možnost stála, ráda Vás propojím.
Dobrý den,
Děkuji za dotaz a důvěru, s kterou se na nás obracíte.
Pokud demence tety pokročila natolik, že za sebe není již schopna rozhodovat, je možné zažádat o omezení svéprávnosti. Omezení svéprávnosti omezuje jednat v určitých oblastech například podepisování smlouvy, nakládat s vyšším finančním obnosem, než byl stanoven apod. S tímto Vám může pomoci odbor sociálních věcí. Kontakt na tento odbor v Aši:
Telefon: 354524227, 354524244
E-mail: jetlebova.rita@muas.cz
Adresa: OSV-odbor sociálních věcí, Kamenná 473/52,352 01 Aš 1
Ohledně pobytové služby můžete s tetou mluvit o tom, že je to jen případné řešení, kdyby se její stav zhoršoval, vzít tetu do zařízení na návštěvu, aby se tam podívala. Stává se, že lidé mají zkreslené představy o tom, jak to v zařízeních vypadá.
Stejně tak můžete mluvit i o již zavedené pečovatelské službě. Pokusit se tetě vysvětlit, že jde o preventivní péči, aby nebyla doma sama, vysvětlit ji, že o ni máte obavu a pečovatelská služba tedy slouží i Vám, abyste mohli být v klidu, že je teta v pořádku.
Problematikou péče o osoby s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence se dopodrobna zabývá Česká alzheimerovská společnost, která má kontaktní místa i v Ústeckém kraji, jistě s Vámi Vaši situaci mohou probrat více podrobněji. Níže zasílám kontaktní údaje:
Adresa: Šrámkova 3305/38A, 400 11 Ústí nad Labem
Kontaktní osoba: M. Svobodová
Telefon: 775 966 801
E-mail:kmdobetice@dd-dobetice.cz
Adresa: Pražská 236, 417 61 Bystřany
Kontaktní osoba: K. Šafránková
Telefon (provozní doba): 732 305 538 (po-pá 7.00-15.00)
E-mail:metodicka@dd-bystrany.cz
Činnost: poradenská linka, domov se zvláštním režimem
Zároveň zasílám odkaz na jejich webové stránky, kde mají popsané tipy pro pečující o osoby s demencí: http://www.alzheimer.cz/pro-rodinne-pecujici/tipy-pro-pecujici/