Jděte přímo na: Obsah

Poradna

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

Položit vlastní dotaz

Dobrý den. Mám příspěvek na mobilitu 4400 Kč a jedu do lázní. Musím ho na 3 týdny odhlašovat?

Dobrý den, 
záleží, jestli jedete do lázní na svoje náklady, nebo máte lázně příspěvkové, případně plně hrazené ze zdravotního pojištění, v takovém případě by bylo potřeba tuto skutečnost na ÚP nahlásit a oni rozhodnou, zda bude výplata Příspěvku pozastavena na tuto dobu. Pokud pobyt trvá méně, jak jeden měsíc, výplatu by neměli pozastavit, ale je třeba jim to ohlásit. 

Pokud jedete do lázní, které si sama platíte, tak hlásit není potřeba. 

Dobrý večer, bydlím u manželových rodičů,30 let,kterym je 85 let.Tchan má demencí a je druhým rokem na plínách.Nechodį a je na nás zcela odkázán.Tchyne má také problémy s chůzí.Před rokem prodělala mrtvici, ale dostala se z toho.Problém mezi námi nastal ve chvíli,kdy jsem se zeptala,jestli měla prášky.Zjistila jsem, že je nebere a potom mě obviňuje, že ji je podstrkuji,protože ona si je vzala.Načež to pokračovalo s hygienou. Když ji upozorníme, že toaleta kterou použila je špinavá i umyvadlo a po zemi jsou zbytky výkalů, obviní mě že ji terorizují. Toto se děje už téměř rok a stupňují se další problémy. Neustále lže a obviňuje ostatni.Nevim,,jak řešit tuto situaci. Já pracují na plný úvazek.Celých téměř 30 let,jsme vycházely jako kamarádky.Má ještě dceru,která je v důchodu,bydli pár minut cesty.Když jsem navrhla aby nám pomáhala,tak tchýně prohlásila, že si nepřeje,aby jí dcera pomáhala, že má svou domácnost a že já bydlím u ní,tak se mám starat já.Vubec se mi to nelíbí, já mám také svou domácnost.Ješte mám dceru,která se semnou střídá.

Dobrý den,

Děkuji za dotaz a důvěru, s kterou se na nás obracíte.

Z toho co píšete se mi zdá, že u tchyně nastaly změny v kognitivních funkcích. To znamená, že je možné, že má počínající demenci. To, co se Vám jeví jako lži, může být opravdu pouze nevědomost. Tyto změny bych v první řadě konzultovala s lékařem, který může nastavit vhodnou medikaci.

Tchyně může být citlivá na pomoc od dcery, protože vnímá, že již nemá tolik sil jako dříve a nezvládá vše tak, jak by si přála. Změna rolí rodič-dítě je velmi náročná a ne všichni jsme schopni přijmout od nejbližší rodiny pomoc. Můžete zkusit tchyni nabídnout pomoc profesionální. Potřebujete-li si od péče odpočinout, lze zajistit péči od pečovatelské služby či osobní asistence. V tomto bych Vás ráda podpořila. Moc si vážím toho, že o manželovi rodiče pečujete, ale je velmi důležité najít si čas i sama na sebe, intenzivní péče bez odpočinku není trvale zvládnutelná a je velmi dobré nastavit si hranice, co ještě jste schopna a ochotna dělat a co je již nad vaše možnosti a síly. Pokud mi napíšete město, ve kterém žijete, ráda Vám zašlu kontakty na výše zmíněné služby.

Zároveň nabízím možnost konzultace s naší psycholožkou, která Vám může pomoci tyto změny zvládnout. Pokud byste o tuto možnost stála, ráda Vás propojím.

Dobrý den, moje matka se narodila v Německu těsně po válce, následně se její rodiče přestěhovali do Aše. Oba Němci. Matka v roce 1988 se do Německa vrátila. V současné době, není schopna se sama o sebe postarat, zatím péči zvládá moje sestra, která žije také v Německu, ale ne ve společné domácnosti s matkou. Matka navštěvuje denní stacionář a v bytě s ní žije její přítel, který je ale nemocný a péči téměř nezvládá. Rozhodly jsme se maminku umístit do domu se zvláštní péčí(trpí demecí) zde v ČR poblíž mého bydliště, již mám i částečně rezervované místo. Matka musí být přihlášená zde u VZP. Bere část důchodu z Čech a část z Německa. V Německu je jí vyplácena podpora v nemohoucnosti. Dotaz- bude i zde v Čechách mít nárok na vyplácení podpory? Jen důchod na placení za domov by nestačil, ale s podporou ano. Když bere i Český důchod, má nárok na podporu i zde?
Moc děkuji za odpověd.

Dobrý den, 
děkuji za Váš dotaz a podrobný popis situace, velmi oceňuji, jak se staráte. 

Bohužel vám napíšu špatnou zprávu, automatický nárok na Příspěvek na péči (jako u důchodu) nevzniká a je potřeba o něj zažádat znovu. O Příspěvek na péči se žádá na Úřadu práce, dle místa trvalého bydliště, je tedy potřeba mít trvalý pobyt v České republice. 

Posílám informace k Příspěvku na péči a v příloze také žádost včetně povinné přílohy. Příspěvek na péči (mpsv.cz)

Doporučuji začít vyřizovat co nejdříve, protože celý proces přiznání je velmi dlouhý, může trvat až půl roku. 

 

Filtrovat podle kategorie