Jděte přímo na: Obsah

Poradna

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz?

Položit vlastní dotaz

Dobrý den, pro svého otce hledám pečovatele/pečovatelku, která by s ním zároveň bydlela. Otec je relativně samostatný, pohybuje se s chodítkem, ale občas ho zradí zdravíčko a je potřeba, aby tam s ním někdo byl. Já žiju bohužel v zahraničí. Můžete mi prosím poradit nějakou agenturu, která tyto služby zajišťuje?

Bohužel, žádná taková služba nám není známá. Občas se stane, že senioři narazí na osobu, se kterou následně sdílí domácnost a využívají tak péči, která je jim poskytnuta. Nicméně se jedná zpravidla o soukromé osoby. Je možné takovou osobu poptat například na webu: www.hlidacky.cz.  Můžete si tam vytvořit inzerát a zde poptat někoho, kdo by takto fungoval.

Občas nějaký jednotlivec takovou službu nabízí. Doporučuji však sledovat hodnocení a případně si osoby „proklepnout“. Je důležité, aby se v takovémto vztahu vybudovala důvěra a na člověka byl spoleh. 

Pokud máte strach o jeho zdraví, tak můžete zvážit tísňovou péči - náramek na ruku, který hlídá zdraví seniora a případně zavolá o pomoc. Náhlé zdravotní problémy řešit úplně nelze. Pokud byste chtěla, aby byl otec pod trvalým dozorem, bude potřeba případně zvážit pobytové zařízení – domov pro seniory.

Dobrý den, mám dotaz ohledně možného rozdělení příspěvku na péči. Mému tatínkovi byl nyní přiznán příspěvek na péči IV. stupně. Před nedávnem byl umístěn v domově pro seniory, ale protože si tam úplně nezvykl a samozřejmě nám na něm záleží, chodíme za ním každý den a nakupujeme pro něj vše potřebné (hygienu, oblečení, jídlo..) Chci se proto zeptat, zda máme možnost se s domovem dohodnout o rozdělení příspěvku na péči a jak v tomto případě postupovat.

Dobrý den, bohužel Vás zklamu. Pokud je otec v pobytové službě Domov pro seniory, tak Příspěvek náleží celý jim. Konkrétně v Domově pro seniory je poskytována celodenní pečovatelská péče a dohled, tzn. není možné, aby pečoval někdo další (procházky atd. se nepočítají jako péče). Na věci typu jídlo, drogerie atd. také není tento Příspěvek určen, je pouze na hrazení péče. 

Je hezké, že za otcem stále docházíte, myslím, že je to pro tyto osoby moc důležité. 

Dobry den, tatinkovi je 93 let, bydli sam v horním patře rodinného domu, ja bydlím v byte v prizemi. Denně mu varim a chodim ho krmit a obstarat osobni hygienu. Dvakrát denně k němu Chodi pečovatelka z domácí služby. Donedávna odmítal jakoukoli pomoc s osobni peci, a to zejména od "cizi" osoby, t.j. pečovatelky. Jeho stav se pomalu horší, uz není schopen vstat z postele, několikrát spadl, když se v noci snažil jít na WC. Ja mu pomáhám, jak mohu, ale jsem z pece o nej vyčerpána a viidm, ze to není dostatečně, často ho najdu ve vlastních výkalech a on se pomoci brání. Mnohokrát jsem se ho snažila přesvědčit, ze by o nej bylo lepe postaráno v nějakém zařízení, ale on nechce z domova odejit, bráni se take návštěvě praktického lékaře a ja jsem z te situaci zoufala a na pokraji sil. Ptala jsem se v domove pro seniory, kde mi řekli, ze ho nemohou přijmout na luzkovou cast bez jeho souhlasu. Co mam dělat, na koho se obrátit? Jak mu zařídit odpovídající pomoc pres jeho odmítání? Bojim se, ze pokud onemocním, nebude mít dostatečnou pomoc.

Dobrý den.

Vaše situace nás mrzí, bohužel není moc možností, co se s tím dá dělat. Bohužel podobné věci, co řešíte vy, řeší spoustu lidí a adekvátní řešení není. Lidé často chtějí setrvat ve svých domovech i za cenu nižšího pohodlí a menší důstojnosti. 

Pokud otec s umístěním nesouhlasí, tak ho do pobytové služby umístit nelze. Variantou je navýšit hodiny pečovatelské služby, které k němu dochází, aby o něj bylo alespoň o trochu více důstojně postaráno. Co se týká lékaře, tak obvodní lékaři mají povinnost dojít i do domácnosti za pacientem v případě, že má nějaký zdravotní problém a nemůže se dostavit do ordinace, zkuste se obvodního na to optat. 

Pokud byste měla pocit, že otec již svými rozhodnutími hazarduje se svým zdravím, existuje tu ještě institut omezení svéprávnosti. Pokud byste byla jeho opatrovníkem, lze za něj žádosti do pobytových služeb poslat a nemusíte mít jeho souhlas. Někdy je i toto řešení, není ale pro každého. Návrh na omezení svéprávnosti se podává na soud dle trvalého bydliště. Někdy je to bohužel jediným řešením. 

Přeji, ať se vám situace podaří vyřešit a posílám hodně síly k další péči, 

Filtrovat podle kategorie