Dobrý den,
pokud je ještě vaše manželka v nemocnici, vyžádejte si od lékaře předepsání dlouhodobého ošetřovného. V tomto případě můžete být až tři měsíce s manželkou doma, ošetřovat ji a pobírat náhradu mzdy, aniž byste musel podat výpověď. Vystavit vám to mohou pouze v nemocnici a za podmínky, že hospitalizace trvala minimálně 7 dnů. Pokud vaše manželka nebyla, nebo již není v nemocnici, není na tuto dávku nárok.
Je skvělé, že se chcete o manželku postarat. Výpověď však dobře promyslete, abyste nezůstal bez příjmů. Je důležité, aby vaše paní pobírala příspěvek na péči nejméně ve 2. stupni závislosti. V tomto případě je pečující osobě placeno zdravotní pojištění a doba péče se započítává do odpracovaných let pro nárok na důchod. Zahájení péče o nemocného je potřeba nahlásit na zdravotní pojišťovnu a na úřad práce na oddělení příspěvku na péči. Po ukončení péče do dvou let odeslat potvrzení o době péče na příslušnou správu sociálního zabezpečení, aby se vám doba péče započetla do důchodu. Potvrzení vám vyhotoví úřad práce, oddělení příspěvku na péči.
Pokud příspěvek na péči manželka nepobírá, doporučujeme ihned žádost podat. Na těchto stránkách najdete informace, jak žádost podat, včetně potřebných formulářů. https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-peci
Také je dobré nezůstávat na péči sám. Vyhledejte ve svém okolí pečovatelskou službu, osobní asistenci. Zaměstnanci těchto služeb vám mohou ukázat, jak pečovat, poradí s různými technikami a také vás vystřídají, abyste si mohl zařídit své věci, dojít nakoupit apod. Zkuste službu vyhledat na tomto odkazu, kde zadáte kraj, okres vyberete výše zmíněnou službu. Využít můžete náš katalog zařízení nebo seznam MPSV.
Bohužel žádná finanční podpora pečujících osob, kromě příspěvku na péči, není. Pouze existují dávky na bydlení, pokud by váš celkový příjem byl příliš nízký. Informace získáte na úřadě práce oddělení státní sociální podpory a hmotné nouze.
Moc vám držíme palce a přejeme pevné zdraví.