Otázky a odpovědi - vše, co vás zajímá o poskytování péče

Položit vlastní dotaz

Filtrovat podle štítků

Všechny otázky a odpovědi

Ikona otázky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak se postupuje či zda je vůbec možné, v případě, že by člen rodiny přestal pracovat kvůli 24h péči o babičku, která není prakticky ničeho sama schopna. Jak je to z pracovním úřadem nebo sociálním a zdravotním pojištěním v případě ukončení aktuální práce a plné péče?

Dobrý den,

důležité je, aby babička pobírala příspěvek na péči nejméně ve výši II. stupně., protože za vás zdravotní pojištění platí stát. Že jste pečující osobou musíte nahlásit na zdravotní pojišťovně do 8 dnů od doby, co jste začal pečovat. Potrvzení o tom, že jste pečující osoba vám vydá úřad práce, který rozhodl nebo rozhodne (v případě, že žádost budete teprve podávat) o příspěvku na péči. Na úřadě práce se tudíž musíte nahlásit jako hlavní pečující osoba.

To stejné platí i pro sociální pojištění. Doba péče se vám započítává do doby potřebného pojištění pro nárok na důchod. Toto nevzniká automaticky. Do dvou let po ukončení péče o babičku musíte na Okresní správu sociálního zabezpečení podat návrh na vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče. 

Je možné také zaměstnavatele požádat o úpravu týdenní pracovní doby v souladu s § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. Pokud pečujete o osobu nejméně ve II. stupni závislosti, můžete požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinnen vám vyhovět, pokud v tom nebrání vážné provozní důvody. 

Ikona otázky

Dobrý den,

obracím se na vás s prosbou o radu. Moje maminka má 4. stupeň závislosti a pobývá již několik let v domově seniorů. Domov seniorů pobírá samozřejmě příspěvek na péči. Maminku jsem navštěvovala pravidelně 3x týdně, koupala jí apod. Bohužel koronavirová situace nás teď rozdělila a maminka to těžce nese. Moje otázka na Vás je, jestli mám možnost si maminku na pár měsíců vzít a starat se o ní? Jde mi o právní stránku věci. Domov za ní pobírá příspěvek a co se stane, když bych si jí na několik měsíců nyní vzala já a vrátila jí, až tato doba skončí?

Četla jsem navíc na vašich stránkách, že pokud nemocný nepobývá v domově, pak může mít až 19 000 Kč. Tedy domov za ní pobírá 13 200 Kč a když bude mimo domov, tak je to více. Co s tím? Musí se to hlásit nebo příspěvek zůstane domovu? Nejde mi o peníze, aby to tak nevyznělo, jen se snažím vyřešit, zda by to vůbec právně mohlo být zrealizované. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den, děkujeme za dotaz a důvěru, s kterou se na nás obracíte.

Maminku si do domácího ošetřování určitě vzít můžete. Musíte ovšem brát na zřetel, že budete mít stále platební povinnosti vůči domovu pro seniory – stále budete mít pronajatý pokoj. Bude tedy potřeba se domluvit na přesné úhradě přímo s Domovem pro seniory.

Ohledně příspěvku na péči – obecně doopravdy platí, že pokud se péče poskytuje v domácím prostředí, je výše příspěvku na péči ve 4. stupně 19 200 kč, zatímco v pobytovém zařízení je příspěvek vyplácen ve výši 13 200 kč. Po dobu poskytování péče v domácím prostředí byste museli změnit poskytovatele pomoci, kterým je v současné době Domov pro seniory. Změna se hlásí pomocí formuláře Oznámení o poskytovateli pomoci a odevzdává se na úřad práce dle místa trvalého bydliště seniora.

Pokud by informace nebyla dostačující nebo byste měla jakýkoliv další dotaz, neváhejte se na mě obrátit.
 

Ikona otázky

Dobrý den, potřebovali bychom poradit s naší kritickou rodinnou situaci. Máme starou nemohoucí babičku (90 let), o kterou se stará její dcera (naše mami, 67 let). Babička je po mentální stránce čilá, po fyzické je prakticky připoutaná na lůžko. Psychicky týrá naší mami, která pro ni obstarává úplně vše a žije s ní momentálně 24 hodin. Potřebovali bychom poradit, na koho se obrátit, abychom našli alternativu k péči naší mami (babička nechce do domova důchodců), jelikož jí to už doslova ničí a sama nedokáže odejít/najít alternativu. Chtěla bych vás požádat o radu, na koho se obrátit, aby to bylo zároveň finančně dosažitelné.

Dobrý den, Markéto,
 
vaše situace není opravdu lehká a někdy se skutečně stává, že nemocný svou pečující osobu psychicky týrá. Řešením by mohlo být vyvázání vaší maminky z 24 hod péče. Nakombinovat její péči s profesionální terénní pečovatelskou službou nebo osobní asistencí.
Tyto služby si nasmlouváte dle vaší úvahy, v rozsahu, který pokryje potřeby babičky i vaše finanční možnosti. Cena za tyto služby se pohybuje v rozmezí 90-130 Kč/hodina péče.
 
Pobírá vaše babička příspěvek na péči? Pokud ne, určitě si o něj požádejte. Můžete z něj hradit pomoc výše uvedených sociálních služeb. Informace o příspěvku zde.
 
Konkrétní službu lze vyhledat na internetu zadáním slov pečovatelská služba, osobní asistence a název vašeho města. Nebo přes registr sociálních služeb MPSV, případně i v našem katalogu.
 
Kdyby chtěla vaše maminka těžkou situaci sdílet, je také možné zavolat na bezplatnou linku seniorů. Pracují tam vyškolení psychologové, kteří mají velké zkušenosti s těmito situacemi a jistě by také dokázali vaši maminku podpořit a nasměrovat. Nadace Krása pomoci má v týmu psychologa, který může Vaší mamince nabídnout 4 bezplatná sezení.
 
Držíme palce.