Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Co je sendvičová generace? S čím se musí vyrovnávat?
Se stárnutím populace se svět bude muset vyrovnávat se stále novými výzvami. Asi poprvé v historii dorůstá tzv. sendvičová generace. Zejména náš sociální systém zatím nepočítá s podporou lidí ve středním věku, kteří se starají zároveň o své děti i o nemocné rodiče. „Pomohl by určitě rozvinutější systém sociální péče, ale také samotná podpora pečujících. Ty často trápí nedostatek času a nedostatek peněz. Do péče o seniory jsou tak často zapojena i vnoučata,“ popisuje Michaela Stachová, ředitelka nadace Krása pomoci.
Odhaduje se, že v České republice žije více než dva miliony pečujících o své děti i rodiče zároveň. Je těžké o problémech sendvičové generace mluvit, protože se nedá říct, že by je tížila jedna velká věc, ale mají de facto „jen“ tisíc malých problémů. Jejich podpoře příliš nepomáhá, že péče o blízké není prestižní ve společenském žebříčku a pečující se tak dostávají spíše do izolace, než do popředí.
Jednou z nejnáročnějších věcí je práce s omezeným časem a rozhodnutí, komu bude věnován. „Když si uvědomíte, že pečující jsou nejčastěji ženy ve věku 35-60 let, které musí chodit do práce, pečovat o vlastní domácnost, děti a dojíždět za rodiči, kteří často nebydlí blízko, dostáváte se téměř do začarovaného kruhu, kde není prostor na odpočinek,“ uvádí dále Michaela Stachová a dodává: „Zrádné je to často v tom, že povinnosti přicházejí plíživě. Péče o nemocné rodiče může začínat na dvou hodinách týdně, ale toto číslo má tendenci spíše narůstat. A mohou se přidat i problémy v práci, protože pečující začínají více chybět - k vyzvedávání nemocných dětí ve škole se přidávají i např. návštěvy s rodiči u lékaře.“
Pomoc s péčí o seniory mohou např. denní stacionáře, které vytvářejí program na celý den včetně stravování. „Je velmi důležité našim rodičům zabezpečit jak fyzické potřeby, tak i psychickou pohodu,“ komentuje Tamara Svrčková z centra Protěž, který takové stacionáře provozuje. Projekt české Diakonie Pečuj doma pak realizuje sedmým rokem kurzy a podpůrné skupiny pro pečující, aby dostali psychologickou podporu a péči.
Finanční dopad nese pochopitelně celá rodina. Peněžní podporu by potřebovala často rychleji, než dnešní sociální systém umožňuje. Pečující mohou získat přibližně od 880 Kč měsíčně za lehce závislou osobu po 19 000 Kč za osobu těžce závislou. Žádající také musí absolvovat celé kolečko schvalování od podání žádosti, přes kontrolu posudkového lékaře a předání vyjádření Úřadu práce. V roce 2019 trvalo správní řízení průměrně 42 dní a posuzování zdravotního stavu na OSSZ 48 dní. Existují ale bohužel i případy, kdy toto kolečko trvalo i několik měsíců. To pohodě pečujících ani opečovávaných samozřejmě nepřidá.
Jak můžeme jako jednotlivci pomoci pečujícím? „Pokud máme v okolí osobu takto pečující, můžeme nabídnout alespoň sdílení. Upřímně se zajímejte o to, co prožívají. Tyto lidé si často odepřou odpočinkové aktivity včetně návštěvy psychoterapeuta. Samotné sdílení umí značně pomoci,“ uzavírá ředitelka Stachová.