Nemáte zapnutý Javascript, webová stránka nebude fungovat správně.
Některé části webu a aplikace nebudou dostupné.
Ve spolupráci s Nadací Krása pomoci jsme odpověděli na nejčastější otázky v době koronavirové (jedná se o informace k 1. nouzovému stavu).
Do léčeben dlouhodobě nemocných jsou v současnosti přijímáni pouze pacienti z akutních lůžek nemocnic s negativními testy na covid-19. Z domácího prostředí pacienty nepřijímají.
Nárok na ošetřovné mají osoby, které pečují o osoby se sníženou soběstačností bez ohledu na věk. Ošetřovné se proto vztahuje na děti i seniory.
Po telefonické dohodě s lékařem je možné zaslat e-recept na jiné číslo, které mu pacient sdělí.
E-recept je možné i přeposlat a léky může vyzvednout někdo jiný.
Ať už máte prošlý občanský průkaz nebo průkaz ZTP, po dobu nouzového režimu jsou i prošlé průkazy nadále platné. Nové budou vydávány až po skončení nouzového režimu.
Příbuzného si domů vzít samozřejmě můžete. Pokud ale chcete mít stále pronajatý pokoj v daném ošetřovatelském zařízení, máte k němu i nadále platební povinnost. Pokud chcete ukončit služby domova pro seniory a nadále pečovat o blízkého doma, vyplňte formulář Oznámení o poskytovateli pomoci a odevzdejte ho na příslušném Úřadu práce.
Pokud jste o příspěvek na bydlení žádali předchozí čtvrtletí a bylo vám přiznáno, automaticky se vám prodlužuje i na nadcházející čtvrtletí. Není nutné na Úřadě práce cokoliv dokládat.
Úřady nyní fungují v nouzovém režimu a vyřizují pouze neodkladné záležitosti. Úřední hodiny jsou stanovené na pondělí 9–12 hodin a na středu 9–12 hodin. Úřední hodiny se mohou lišit podle vývoje situace. Aktuální informace najdete na webu konkrétního Úřadu práce. Osobní jednání je možné pouze po předchozí e-mailové nebo telefonické domluvě.
Všechny dokumenty naleznete on-line na webu Ministerstva práce a sociálních věcí v sekci „Formuláře“. Nejčastější žádosti naleznete zde:
Vyplněné dokumenty lze doručit několika způsoby:
V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na: