Novinky a články o dlouhodobé péči

Domácí péče: Co to znamená a kdo na ni má nárok?

Domácí péče: Co to znamená a kdo na ni má nárok?

Kdyby vás nemoc připravila o samostatnost, kde byste raději pobývali? V nemocnici nebo doma? Málokdo volí nemocnici. Jak ale zajistit plnohodnotnou péči v domácích podmínkách? Proto vznikl v roce 1990 koncept domácí péče. Co to znamená? Kdo a za jakých okolností na ni má nárok? Jak probíhá její financování? Odpovíme vám.

 

Číst celý článek

Filtrovat podle štítků

Pojišťovna Aegon oznámila spolupráci s Nadací Krása pomoci

18. 07. 2018

Pojišťovna Aegon a Nadace Taťány G. Brzobohaté Krása pomoci spojily své síly. Společně budou pomáhat seniorům a lidem potýkajících se s dlouhodobou péčí o své příbuzné.

Slovník dlouhodobé péče: 8 nejdůležitějších pojmů

27. 06. 2018

Snažíte se najít nejlepší způsob, jak zajistit svému blízkému kvalitní dlouhodobou péči? Těžko se orientujete v pojmech, které se k tématu pojí?

Připravili jsme pro vás malý tahák s 8 nejdůležitějšími termíny, díky němuž přestanete tápat!

Dlouhodobé ošetřovné: Od 1. 6. 2018 si můžete vybrat na péči o příbuzné až tříměsíční placené volno

01. 06. 2018

V Česku se od 1. 6. zavádí dlouhodobé ošetřovné. Lidé, kteří se budou chtít postarat o příbuzné s vážnou nemocí či po úrazu, si mohou vybrat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno. Získat ho mohou tehdy, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostanou 60 % základu svého příjmu.

Domácí péče: 4 základní formy

31. 05. 2018

Co obnáší domácí hospitalizace? Koho se týká dlouhodobá domácí péče? Jaké cíle si klade domácí paliativní péče? Které hodnoty se sledují při preventivní domácí péči?

Přestaňte tápat. Přehledně a jednoduše jsme vám sepsali to nejdůležitější o 4 nejdůležitějších formách domácí péče.

V čem se liší hospic a paliativní péče?

05. 04. 2018

Nachází se váš blízký v pokročilém stádiu nevyléčitelné nemoci a zvažujete jeho umístění do specializovaného zařízení? Pro správnou volbu zařízení byste měli znát rozdíl mezi hospicovou a paliativní péčí. Přečtěte si, v čem se liší.

Kdo vám může v dlouhodobé péči o blízkého člověka pomoci?

14. 12. 2017

Pokud přemýšlíte o tom, že se o dlouhodobě nemocného příbuzného budete starat sami, místo jeho hospitalizace ve zdravotnickém zařízení, možná vás napadá, jestli se to vůbec dá zvládnout. 

Nemusíte se ale spoléhat jen na sebe. Využijte odborné služby profesionálů, které pomohou jak nemocnému, tak vám. 

Jak vybrat správné kompenzační pomůcky a kdo je hradí?

12. 12. 2017

Při péči o dlouhodobě nemocného dříve či později narazíte na téma kompenzačních pomůcek. Tyto pomůcky pomáhají nahradit tělesné funkce, které nefungují tak, jak by měly a jejich cílem je umožnit nemocným, aby mohli zvládat běžné denní úkony co nejlépe a pohodlně. 

Jak a kde podat žádost o příspěvek na péči?

11. 12. 2017

Dlouhodobě nemocné osoby nebo senioři, kteří nejsou schopni se sami o sebe starat, mají ze zákona možnost požádat o státní příspěvek na péči. Podmínkou je špatný zdravotní stav trvající po dobu alespoň jednoho roku, nebo se během stejné doby nepředpokládá jeho zlepšení.

 

Lidé dostanou placené volno na péči o blízké

17. 08. 2017

- Zaměstnanec, který má vážně nemocného příbuzného, bude mít nárok až na tříměsíční placené volno. 
- Firmy ho budou muset uvolnit téměř vždy. Jedinou výjimkou jsou závažné provozní důvody, to by však hrozilo, že se se svým zaměstnancem budou soudit. 
- Novela by se odhadem týkala 30 tisíc lidí, na které je možné uplatnit nárok na dlouhodobé ošetřovné.

 

Příběhy ze života

Novinky e-mailem